• გურული ვაზისა და ღვინის კლასტერის პრეზენტაცია
🔵 გურული ვაზისა და ღვინის კლასტერის პრეზენტაცია 26 აპრილს, ჩოხატაურში ივლიტას ბიბლიოთეკაში გაიმართა. მისი დამფუძნებლები ადგილობრივი ღვინის მწარმოებლები არიან და კლასტერის კარი ღიაა ყველა დაინტერესებული სუბიექტისთვის. ორგანიზაციის მისიაა გურული ღვინის გაუმჯობესებული ხარისხი, გაზრდილი წარმოება და ცნობადობა, განვითარებული ღვინის ტურიზმი და ახალი გასაღების ბაზრები.
💠 პრეზენტაციას ესწრებოდნენ ვაზისა და ღვინის წარმოებაში ჩართული ფერმერები და საწარმოები, ადგილობრივი თვითმმართველობა, სამოქალაქო სექტორი და მედია.
🔵 პრეზენტაციის დასაწყისში პროექტის – „უნარები დასაქმებისა და თანამშრომლობისთვის – პერსპექტივები საქართველოს რეგიონებისთვის“ (SECTORS) – დირექტორმა თამარ ღლონტმა მონაწილეებს პროექტის მიღწევები გააცნო და სექტორთა შორის თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. უშუალოდ კლასტერის სამომავლო ხედვები და მომდევნო ორი წლის სამოქმედო გეგმა მისმა ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა „კობიძეების მარნის“ წარმომადგენელმა, დავით კობიძემ წარმოადგინა. საინტერესოდ ჩაერთო აუდიტორია და ბევრმა გამოთქვა კლასტერში გაწევრიანების სურვილი.
🔵 გურული ვაზისა და ღვინის კლასტერი დაარსდა პროექტის – „უნარები დასაქმებისა და თანამშრომლობისთვის – პერსპექტივები საქართველოს რეგიონებისთვის“ (SECTORS) – ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ და ახორციელებს ინოვაციებისა და ცვლილებების ინსტიტუტი დემოკრატიის ინსტიტუტთან, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასა და ასოციაცია „ათინათთან“ პარტნიორობით აჭარაში, გურიასა და სამეგრელოში.
Previous: მეღვინეთა კლასტერის პრეზენტაცია აჭარაში
Next: ვროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის „ისწავლე დასაქმებისთვის“ ფარგლებში, გამართული თემატური შეხვედრა

The presentation of the Guruli grapevine and wine cluster was held on April 26, at the Ivlita library in Chokhatauri. Its founders are local wine producers and the doors of the cluster are open to all interested entities. The organization’s mission is to improve the quality of Guruli wine, increase production and awareness, develop wine tourism and new key markets.
The presentation was attended by farmers and enterprises involved in grape and wine production, local self-government, civil sector and media.
At the beginning of the presentation, the director of the project – “Skills for employment and Cooperation – Tailoring Opportunities for Regions of Georgia (SECTORs)” Tamar Ghlonti introduced the project’s achievements to the participants and spoke about the importance of cooperation between sectors. The future visions of the cluster and the action plan for the next two years were presented by one of its founders, the representative of “Kobidzei Marni”, Davit Kobidze. The audience was interestingly involved and many expressed their desire to join the cluster.
The Guri Vine and Wine Cluster was established within the framework of the Project “Skills for employment and Cooperation – Tailoring Opportunities for Regions of Georgia (SECTORs)” is funded by European Union and implemented by The Institute for Change and Innovation in partnership with Georgian Farmers’ Association, Institute of Democracy, and Association “Atinati”