• ზეინაბ თურმანიძეს წარმატების ისტორია
ზეინაბ თურმანიძე 43 წლისაა, ცხოვრობს ქედის მუნიციალიტეტში სოფელ მერისში. ის შშმ პირია და სკოლის დასრულება ვერ მოახერხა, არც პროფესიული და უმაღლესი განათლება აქვს. თავდაპირველად ზეინაბი ქოუჩინგის პროექტში ჩაერთო და გაიარა ქოუჩინგის პროგრამის სესიები, ქოუჩინგის პროგრამის გავლის  შემდეგ გადაწვიტა მონაწილეობა მიეღო სტაჟირების პროგრამაში, რომელიც პროექტის ფარგლებში იყო გამოცხადებული.  ზეინაბმა გელ-ლაქის სპეციალობის შემსწავლელ პროგრამაზე მოგვმართა.  მანიკურის პროფესიონალი სპეციალისტად გახდომა მისი ოცნება იყო.  რადგანაც ზეინაბი შშმ პირია, დემოკრატიის ინსტიტუტმა პროექტის ,,უნარები დასაქმებისა და თანამშრომლობისათვის, პერსპექტივები საქართველოს რეგიონებისათვის“ ფარგლებში გადაწყვიტა ეთანამშრომლა აჭარის დასაქმების სააგენტოსთან და ზეინაბის სტაჟირების ფინანსური მხარდაჭერა სილამაზის სალომ ,,M G” -ში განახორციელდა სსიპ აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის დასაქმების სააგენტოს (EAARA) ქვეპროგრამის „დასაქმების ხელშეწყობის უზრუნველყოფა” ქვეპროგრამა „შშმ პირთა პროფესიული გადამზადება და დასაქმების ხელშეწყობის მიზნით“ პროგრამის ფარგლებში.
2021 წლის დეკემბრის თვეში დაასრულა სტაჟირება.  ზეინაბმა  ახლად შესწავლილი პროფესიის გამოყენაბა დაიწყო  ქედაში, სოფელ მერისში და პირველი შემოსავალიც გაუჩნდა. გაუჩნდა საჭირობა სალონის გახსნი,  ხელსაწყოების და მასალების შეძენის და საბოლოოდ დასახული მიზნის და ოცნების ახდების.  მალევე პროექტის ფარგლებში გამოცხადდა სტარტაპ გრანტები რომელშიც მიიღო მონაწილეობა, გაიარა  სამეწარმეო ტრენინგები და დაფინასებაც მიიღო. ზერინაბისათვის ფართის გამოყოფა ქედის მუნიციპალიტეტის მერიამ იკისრა და სოფელ მერისისში, სახლთან ახლოს კულტურის ცენტრში გამოუყეს ფართი და გადასცეს. ეხლა ზეინაბი სალონის ფართის მოპირკეთებით და ინვენტარის შეძენითაა დაკავებული. ძალიამ მალე ქედაში, სოფელ მერისში გახსნის სალონს. პროექტის დახმარებით ზეინაბი რომელიც შშმ პირია ეკონომიკურად გაძლიერებული ქალი იქნება ახალი პროფესიით.
პროექტი “უნარები დასაქმებისა და თანამშრომლობისთვის – პერსპექტივები საქართველოს რეგიონებისთვის – SECTORs” დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ და ახორციელებს ინოვაციებისა და ცვლილებების ინსტიტუტი საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან, დემოკრატიის ინსტიტუტთან და „ათინათთან“ პარტნორობით.

Zeinab Turmanidze is 43 years old, lives in Meris village in Kedi municipality. He is a disabled person and did not manage to finish school, nor does he have professional or higher education. Initially, Zeinab joined the coaching project and went through the coaching program sessions, after completing the coaching program, she was invited to participate in the internship program that was announced within the project.
Zeinab referred us to the gel-lacquer specialty study program. It was her dream to become a professional manicure specialist. Since Zeinabi is a disabled person, the Institute of Democracy decided to cooperate with the Adjara Employment Agency within the framework of the project “Skills for employment and cooperation, prospects for the regions of Georgia”, and the financial support of Zeinabi’s internship in the beauty salon “MG” was carried out under the sub-program of the Employment Agency of the Autonomous Republic of Adjara (EAARA). Ensuring the promotion of employment” sub-program within the framework of the program “Professional training and promotion of employment of disabled persons”.
He completed his internship in December 2021. Zeinab started to use her newly learned profession in the village of Meris in Keda and got her first income. There was a need to open a salon, purchase tools and materials and finally realize the set goal and dream. Soon, startup grants were announced as part of the project, in which he participated, went through entrepreneurial trainings and received funding.
The City Hall of Kedi Municipality undertook the allocation of space for Zerinab, and in the village of Merisis, near the house, space was allocated and handed over to the cultural center. Now Zeinab is busy with finishing the salon space and buying inventory. Tzalia will soon open a salon in the village of Meris in Keda. With the help of the project, Zeinab, who is a disabled person, will be an economically empowered woman with a new profession.