განხორციელების პერიოდი: 1 ივლისი, 2015 – 30 ივნისი, 2017.
პარტნიორი: სახალხო უნივერსიტეტთა გერმანული ასოციაციის (DVV International) საქართველოს ოფისი; ოზურგეთის ახალგაზრდა მეცნიერთა კლუბი.
- საქართველოდან მიგრაციის შემცირების ხელშეწყობა;
- პოტენციურ და დაბრუნებულ მიგრანტთათვის საარსებო წყაროს შექმნის ეფექტური სტრატეგიების შემუშავება.
განხორციელებული საქმიანობები:
- სამუშაო უნარების განსავითარებელი სასწავლო პროგრამა გაიარა 61-მა მონაწილემ, მათ შორის 40 მამაკაცი, 21 ქალი;
- პერსონალური კომპიუტერის შემსწავლელი კურსში მონაწილეობდა 34 ადამიანი;
- პროფესიულ/სახელობო პროგრამაში ჩაერთო 77 ადამიანი, მათ შორის 16 ქალი, 46 მამაკაცი;
- მცირე ბიზნესგრანტების პროგრამის I ციკლში 39 განაცხადი შემოვიდა. პირველადი მონიტორინგის განხორციელების შედაგად მომდევნო ეტაპზე 10 ბიზნესიდეა გადავიდა და დაფინანსდა 5000-ლარამდე თანხით. ბიზნესიდეის განმახორციელებლებს კი სამდღიანი სწავლება ჩაუტარდა მცირე ბიზნესის მართვის და ბიზნესის გეგმის მომზადების საფუძვლებზე;
- ინდივიდუალური საკონსულტაციო მომსახურება გაეწია 20-მდე ყოფილ და პოტენციურ მიგრანტს რომელთა ჩართვა მოხდა პროექტის შესაბამის კომპონენტში მათი საჭიროებების მიხედვით;
- ადგილობრივი თვითმმართველობის 80 წარმომადგენელს (სოფლად რწმუნებულები და დეპუტატები) ჩაუტარდა ტრენინგი ვიზალიბერალიზაციის, არალეგალური მიგრაციის, მიგრაცის ტენდენციებისა და თრეფიქინგის შესახებ, რათა თავიანთ თემებში გასწიონ შესაბამისი საკონსულტაციო მომსახურება საჭიროების შემთხვევაში;
- მომზადდა ფორუმ თეატრის სპექტაკლი მიგრაციისა და თრეფიქინგის თემაზე, რომელმაც იმოგზაურა გურიის და აჭარის რეგიონის მასშტაბით 28 ტერიტორიულ ერთეულში. სპექტაკლს დაახლოებით 1000 ადამიანი დაესწრო.
- გამოიცა ბროშურები და პლაკატები არალეგალური მიგრაციისა და ტრეფიქინგის, ასევე ვიზალიბერალიზაციის საკითხებზე.

• “KEEPING THEM HERE: EDUCATION, INCOME GENERATION AND BUSINESS OPPORTUNITIES FOR POTENTIAL MIGRANTS FROM
“KEEPING THEM HERE: EDUCATION, INCOME GENERATION AND BUSINESS OPPORTUNITIES FOR POTENTIAL MIGRANTS FROM
zviadi2021 June 22, 2017
Implementation period: July 1, 2015 – June 30, 2017
Donor: European Union.
Geographical coverage: Guria and Ajara (Kobuleti Municipality) Regions of Georgia
Partner: DVV International; The Young Scientists’ Club of Ozurgeti.
Project goal: To contribute to reduction of migration by the creation of effective livelihood strategy for potential and returned migrants.
Activities implemented:
• Job Skills training was offered for 61 participants, among them 40 – male, 21- female;
• Personal computer courses were offered for 34 participants;
• Professional/vocational program involved 77 people, among them 16-female, 46-male participants;
• The first cycle of the small grants program had 39 applicants. As the result of preliminary monitoring, 10 business ideas moved to the next stage and were granted up to 5000 GEL for start-up businesses. The finalists attended a three-day training on business planning and management topics;
• Individual consultation services were provided for 20 returned and potential migrants. They were included in various components of the project.
• Local government representatives (80 representatives) in the villages attended a two-day training on visa liberalization, illegal migration, migration trends, and human trafficking. With the knowledge acquired they will be able to provide consultations in their respective communities.
• A forum theatre performance was developed on migration and trafficking issues that travelled throughout 28 administrative units of Guria and Ajara regions. Approximately 1000 people attended the performances;
• Brochures and posters were published and distributed on illegal migration and trafficking and visa liberalization.
Previous: INTRODUCING INNOVATIVE MECHANISMS FOR EFFECTIVE GOVERNANCE AND CITIZEN ENGAGEMENT IN OZURGETI MUNICIPALITY