ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის – “უნარები დასაქმებისა და თანამშრომლობისთვის – პერსპექტივები საქართველოს რეგიონებისთვის – SECTORs ფარგლებში, ცხადდება სტარტაპ გრანტების პროგრამა გურიის რეგიონში. პროექტს ახორციელებს “ინოვაციებისა და ცვლილებების ინსტიტუტი” (ყოფილი გურიის ახალგაზრდული რესურსცენტრი) საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან, დემოკრატიის ინსტიტუტთან და ასოციაცია “ათინათთან” პარტნიორობით.
პროექტის შესახებ:
საგრანტო პროგრამის მიზანი: სამიზნე ჯგუფის წევრთა ეკონომიკური კეთილდღეობის ზრდა და დასაქმების ხელშეწყობა.
საგრანტო კონკურსში მონაწილეობის უფლება:
** საშუალო განათლების მქონე 35 წლამდე ახალგაზრდები – რომლებმაც ეკონომიკური სიდუხჭირის გამო ვერ შეძლეს უმაღლესი ან პროფესიული განათლების მიღება და მიეკუთვნებიან რომელიმე მოწყვლად კატეგორიას (სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფნი ან დაბალშემოსავლიანი ოჯახები, ყოფილი მიგრანტი, ყოფილი პატიმარი ან პრობაციონერი და ა.შ.)
** განათლების მიღმა მყოფი 35 წლამდე ახალგაზრდები – არასრული საშუალო განათლების მქონენი ან რომლებმაც მიატოვეს სკოლა საბაზო საფეხურზე;
** უმაღლესი განათლების მქონე 35 წლამდე სამუშაოს მაძიებელი ახალგაზრდები- დაბალშემოსავლიანი ოჯახის წევრი;
** ქალები – ეკონომიკური და სოციალური სირთულეების წინაშე მდგომნი (ასაკი შეუზღუდავია).
კონკურსში მონაწილეობა ეზღუდება:
** პრობლემური საკრედიტო ისტორიის მქონე პირებს;
** ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული მიმდინარე პროექტების ფარგლებში დაფინანსების მიმღებ პირებს;
** რეგისტრირებულ მეწარმე სუბიექტებს;
** პირებს, რომელთა მიერ შემოთავაზებული ობიექტი (მიწა, შენობა-ნაგებობა და სხვ.) სადაც დაგეგმილია პროექტის განხორციელება, დატვირთულია იპოთეკით ან/და ადევს ყადაღა.
** პირებს, რომელთა მიერ შემოთავაზებული ობიექტი (მიწა, შენობა-ნაგებობა და სხვ.) რომელზეც უნდა განხორციელდეს გრანტით გათვალისწინებული აქტივობები, არ არის მის საკუთრებაში (კონკურსის ფარგლებში განიხილება მხოლოდ ის ობიექტი, რომელზეც რეგისტრირებულია გრძელვადიანი იჯარა).
საგრანტო დაფინანსების პრინციპი:
** საგრანტო კონკურსის ფარგლებში დაფინანსების მინიმალური ოდენობა შეადგენს 500 ევროს, ხოლო მაქსიმალური 5000 ევროს.
** საგრანტო დაფინანსება ხორციელდება თანამონაწილეობის პრინციპით და განმცხადებლის წილი უნდა შეადგენდეს განაცხადის საერთო ბიუჯეტის მინიმუმ 10%-ს.
საპროექტო იდეის წარდგენა შესაძლებელია ორი ფორმით: ელექტრონული და მატერიალური (ნაბეჭდი) ფორმით.
ელექტრონულად განაცხადის წარდგენა შესაძლებელია:
გურია:
ici.info.02@gmail.com
საკონტაქტო პირი: ოთარ რევიშვილი, 599981898
ელ. ფოსტაზე განაცხადის წარდგენისას აუცილებელია განმცხადებელმა თემის ველში მიეთითოს სტარტაპ 2022. განაცხადის ამ ფორმით წარდგენის შემთხვევაში განმცხადებელი იღებს განაცხადის მიღების დასტურს. ელ. ფოსტის მეშვეობით განაცხადის წარმოდგენა შესაძლებელია მხოლოდ ერთი საფოსტო გზავნილით.
მატერიალური ფორმით განაცხადის წარდგენა შესაძლებელი იქნება შემდეგ მისამართზე: გურია, ოზურგეთი, რუსთაველის #4, “ინოვაციების და ცვლილებების ინსტიტუტი”,

Within the framework of the EU-funded project – “Skills for employment and Cooperation – Tailoring Opportunities for Regions of Georgia (SECTORs)”, a competition for startup grants is announced in Guria, Adjara and Samegrelo regions. The project is implemented by the Institute for Change and Innovation In partnership with Georgian Farmers’ Association, Institute of Democracy, and Association “Atinati”.
🔴 About the project:
The project – “Skills for employment and Cooperation – Tailoring Opportunities for Regions of Georgia (SECTORs)” – is funded by the European Union and implemented by the Institute for Change and Innovation (former Guria Youth Resource Center) in partnership with the Georgian Farmers’ Association, the Institute for Democracy and Atinati.
The project aims to improve the employment opportunities of vulnerable groups in the community through sectoral partnership incentives, entrepreneurship education offers and the introduction of innovative approaches to contribute to the economic development of the project’s target regions. The target regions are Guria, Adjara, Samegrelo.
Aim of the grant program: To increase the economic well-being of the target group members and to promote employment.
Eligibility to participate in the grant competition:
✔Young people under 35 with secondary education – who due to economic hardship could not get higher or vocational education and belong to any vulnerable category (low-income or low-income families, former migrants, former prisoners or probationers, etc.)
✔Young people under 35 beyond education – with incomplete secondary education or who have dropped out of school at the basic level;
✔ Young job seekers with higher education under 35 – a member of a low-income family;
✔ Women – facing economic and social difficulties (age is unlimited);
Participation in the competition is limited to:
✔ Persons with problem credit history;
✔ Recipients of funding under ongoing EU-funded projects;
✔ Registered entrepreneurial entities;
✔ Persons whose proposed facility (land, building, etc.) where the project is planned, is encumbered with a mortgage and / or is seized.
✔ The persons proposed by the object (land, building, etc.) on which the grant activities are to be carried out are not in its ownership (only the object on which a long-term lease is registered is considered in the competition).
Grant Funding Principle:
✔ The minimum amount of funding under the grant competition is € 500 and the maximum is € 5,000.
✔ Grant funding is based on the principle of co-participation and the applicant’s share should be at least 10% of the total application budget.
For more information on the grant competition, see: https://jobs.ge/ge/?view=jobs&id=411586
The project idea can be submitted in two forms: electronic and material (printed).
Applications can be submitted electronically:
Guria:
ici.info.02@gmail.com
Contact person: Otar Revishvili 599981898
When submitting an application by e-mail, it is necessary for the applicant to indicate Startup 2022 in the subject field. In case of submitting an application in this form, the applicant will receive a confirmation of receipt of the application. The application can be submitted via e-mail with only one postal message.