ინგლისური ენის შესწავლის ხელიმისაწვდომობის სასტიპენდიო პროგრამის access ფარგლებში ჩატარდა 5 დღიანი საზაფხულო სკოლა აქედანსამი დღის მანწილზე მოსწავლეებს უტარდებოდათ ონლაინ ინტენსიური სწავლება ხოლო ბოლო ორი დღე დაეთმო ფინალურ საზაფხულო სკოლას 18-22 ივნისს. სადაც ამერკის საელჩოს ინგლისური ენის პროგრამების კოორდინატორმა ლიკა გუმბერიძემ მოსწავლეებს გადასცა ამერიკის ელჩის მიერ ხელმოწერილი სერთიფიკატები და წიგნები, ასევე ამერიკის საელჩოს ბრენდირებული ჩანთები. პროგრამას ახორციელებს PH International და ამერიკის საელჩო. ოზურგეთში პარტნიორი ორგანიზაციაა გურიის ახალგაზრდული რესურსცენტრი.
საზაფხულო სკოლის პირველ დღეს მოსწავლეები ეწვივნენ ოზურგეთის საჯარო ბიბლიოთეკას, სადაც გაეცნენ ამერიკული წიგნების კუთხეს რის შემდეგაც მოეწყო კითხვის საათი. პირველმა დღემ სასიამოვნოდ ჩაირა.
მეორე დღეს მოსწაავლეები ექსკურსიით იმყოფებოდნენ ბათუმში, სადაც ისინი ეწვივნენ ბათუმის საჯარო ბიბლიოთეკაში განთავსებულ ამერიკული ლიტერატურის კუთხეს. ფინალური საზაფხულო სკოლის დასკვნითი დღე დასრულდა მოსწავლების ვიზიტით კინო თიატრში.
პროგრამა 2 წლიანია და მოიცავს სწავლების 4 სემესტრს, რომელშიც მონაწილეობს 25 მოსწავლე ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სხვადასხვა სკოლებიდან.
პროგრამის მასწავლებლები არიან ნადია ქარდავა და ანა ნოზაძე.
პანდემიის გამო, პროგრამა ონლაინ სწავლების რეჟიმზე იყო გადასული და გაამართლა. წელს პროგრამის სამი მონაწილე გახდა გაცვლითი პროგრამის გამარჯვებული და მალე ისინი გაემგზავრებიან ამერიკის შეერთებულ შტატებში
პროგრამა მიზნად ისახავს ხელმისაწვდომი გახადოს ინგლისური ენის შესწავლა მოზარდებისთვის სოციალურად დაუცველი და ეკონომიკურად შეჭირვებული ოჯახებიდან. გარდა იმისა, რომ ბავშვები შეისწავლიან ინგლისურ ენას, ისინი, ასევე ეზიარებიან ამერიკულ კულტურასა და წეს-ჩვეულებებს და განავითარებენ ლიდერის თვისებებს

English Access Micro Scholarship Program
A 5-day summer school was held as part of the English Language Access Scholarship Access program. For three days, the students underwent intensive online training, and the last two days were dedicated to the final summer school on June 18-22. Lika Gumberidze, English Language Program Coordinator at the US Embassy, presented students with certificates signed by the US Ambassador and books , as well as US Embassy branded bags. The program is implemented by PH International and the US Embassy. The partner organization in Ozurgeti is Guria Youth Resource Center.
On the first day of summer school, students visited the Ozurgeti Public Library, where they learned about the American Book Corner, After that, a reading hour was organized. The first day went well.
The next day the students were on an excursion to Batumi, where they visited a corner of American literature housed in the Batumi Public Library. The final day of the Final Summer School ended with a student visit to the Cinema Theater.
The program is for 2 years and includes 4 semesters of education, in which 25 students from different schools of Ozurgeti Municipality participate.
The teachers of the program are Nadia Kardava and Ana Nozadze.
Due to the pandemic, the program was switched to online learning mode and justified. This year three program participants became the winners of the exchange program and soon they will travel to the United States
The program aims to make English language learning accessible to adults from socially vulnerable and economically disadvantaged families. In addition to teaching English to children, they also share American culture and customs and develop leadership qualities.