ეთო ახალაძე სექტემბერი 10, 2020
“უნარები დასაქმებისა და თანამშრომლობისთვის – პერსპექტივები საქართველოს  რეგიონებისთვის” – ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით გურიის  ახალგაზრდულმა რესურსცენტრმა საქართველოს ფ ერმერთა ასოციაციასთან, დემოკრატიის ინსტიტუტთან  და ასოციაცია „ათინათთან“ ერთად ახალი პროექტის განხორციელება დაიწყო.
განხორციელების არეალი სამ რეგიონს – გურიას, აჭარას და სამეგრელოს მოიცავს და მიზანია საზოგადოების მოწყვლადი ჯგუფების დასაქმების შესაძლებობების გაუმჯობესება  სექტორული პარტნიორობის წახალისების, სამეწარმეო განათლების შეთავაზებისა და ინოვაციური მიდგომების დანერგვის გზით, რათა წვლილი შევიტანოთ პროექტის სამიზნე  რეგიონების ეკონომიკურ განვითარებაში.
პროექტის ფარგლებში მოხდება:
დასაქმების ბაზრის საჭიროებების კვლევა, მათ შორის ეკონომიკური სექტორის ზრდის პოტენციალის გათვალისწინებით
დაინერგება დუალური,სამუშაოზე დაფუძნებული, სწავლების კომპონენტი (WBL)
განხორციელდება არაფორმალური განათლების პროგრამები თითოეულ რეგიონში გამოვლენილი პრიორიტეტულ სფეროებში
ხელი შეეწყობა ადგილობრივი ბიზნესის გაძლიერებას, განხორციელდება სტრატეგიული გრანტების პროგრამა მოქმედი ბიზნესებისთვის
განხორციელდება სამეწარმეო უნარების სასწავლო პროგრამა მოწყვლადი ჯგუფებისათვის, მოხდება მათი ბიზნესინიციატივების მხარდაჭერა
ჩატარდება საზაფხულო სკოლა სტუდენტებისათვის, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან სოფლის ეკონომიკური განვითარებით და განხორციელდება ქვე-გრანტების პროგრამა საზაფხულო სკოლის ყოფილ მონაწილეთათვის
თითოეულ რეგიონში დაარსდება ბიზნესკლასტერი, რომელიც გააერთიანებს სხვადასხვა სექტორის წარმომადგენელ ორგანიზაციებს
მომზადდება სტრატეგიული გეგმები ბიზნესკლასტერებისთვის
მოეწყობა ბიზნესკლასტერის წევრთა სასწავლო ვიზიტი გერმანიაში
დაარსდება სამი სოციალური საწარმო (თითოეულ რეგიონში ერთი), როგორც კლასტეტების ჯაჭვის შემადგენელი ნაწილი
პროექტი დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ. წარმოდგენილი პოსტის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია გურიის ახალგაზრდული რესურსცენტრი და არ ნიშნავს რომ იგი ასახავს  ევროკავშირის შეხედულებებს.

Guria Youth Resource Center started a new project “Skills for employment and Cooperation – Tailoring Opportunities for Regions of Georgia (SECTORs)” with Georgian Farmers’ Association, Institute of Democracy, and Association “Atinati” with finical support of European Union.
Area of implementation of the project is three regions –Guria, Adjara and Samegrelo.It aims to improve employment opportunity of vulnerable society by way of encouraging sectoral partnership, offering entrepreneurial education and introducing an innovation approaches, to contribute in economical development of the project target regions.
Within the framework of the project, the following actions will take place:
Research the need of job market, including consideration of the potential of economical sector growth;
Introduction of dual, work-based learning component (WBL);
Implementation of non-formal education programs in the priority areas identified in each region;
Promotion for local businesses strengthening, implementation of strategic grant programs for operating business;
Implementation of entrepreneurial skills learning programs for vulnerable groups. Support of their business initiative;
Summer schools will be held for students who are interested in rural economic development and sub grants program implemetation for summer school former participants;
Establishment of business cluster in each region, which will unite different sectors representative organizations;
Preparation of strategic plans for each business cluster;
Arrangement of a study/educational visit of business cluster members to Germany;
Establishment of three social enterprises (one in each region), as an integral part of the cluster chain;
Project is funded by European Union. Guria Youth Resource Center is fully responsible for the content of the submitted post and this does not mean that it reflects the views of the European Union.