• მოკლევადიანი სასწავლო კურსი
🔴 ინოვაციებისა და ცვლილებების ინსტიტუტი პროექტ “პროფესიული განათლების სისტემების მოდერნიზაცია საქართველოს სოფლის მეურნეობის სფეროში ფაზა 2 ის“ ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია საქართველოში გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და სამხრეთ კავკასიაში შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისის (SDC) მიერ და ევროკავშირის დაფინანსებული პროექტის „უნარები დასაქმებისა და თანამშრომლობისთვის – პერსპექტივები საქართველოს რეგიონებისთვის – SECTORs” ფარგლებში, აცხადებს მსურველთა მიღებას „დეკორატიულუ მებაღეობის“ მოსამზადებელ სასწავლო კურსზე. კურსში მონაწილეობა შეუძლიათ გურიის მცხოვრებ კანდიდატებს.
🔴 მოკლევადიან სასწავლო კურსში ჩართული პირები გაივლიან როგორც თეორიული, ასევე პრაქტიკული სწავლების 50 საათიან კურსს. კურსს გაუძღვებიან სოფლის მეურნეობის განვითარების ასოციაციის (ADA) ექსპერტები.
✅ მოსამზადებელი კურსის გავლის შემდგომ მონაწილეებს შეიძენენ შემდეგ უნარებს:
• კვიპაროზისებრთა ბოტანიკური ოჯახის წარმომადგენელ მცენარეთა გამრავლების და მოვლის წესები
• ღვია (Juniperus L.) და ტუია (Thuja L.) გამრავლების და მოვლის ძირითადი მეთოდები
• ურთხელი (Taxus L.) და პოდოკარპუსი (Podocarpus L. Herit.) – გამრავლების და მოვლის ძირითადი მეთოდები
• ბზისებრთა ბოტანიკური ოჯახის წარმომადგენელი დეკორატიული მცენარეეების მოვლა-გამრავლების მეთოდები.
• კოწახურისებრთა და დაფნისებრთა ბოტანიკური ოჯახის წარმომადგენელ მცენარეთა გამრავლების და მოვლის წესები
• ვენახის გაშენების, მოვლის და სხვლა-ფორმირების თანამედროვე აგროწესები
• ჩაისებრთა და მანანისებრთა ბოტანიკური ოჯახის დეკორატიული მცენარეების მოვლა-გამრავლების მეთოდები
• შინდისებრთა და ფშატისებრთა ბოტანიკური ოჯახის წარმომადგენელ მცენარეთა გამრავლების და მოვლის წესები
• ცხრატყავასებრთა ბოტანიკური ოჯახის წარმომადგენელი დეკორატიული მცენარეების გამრავლების და მოვლის წესები
• ქედნისებრთა და ზეთისხილისებრთა ბოტანიკური ოჯახის წარმომადგენელი დეკორატიული მცენარეების გამრავლების და მოვლის წესები
• ნიქტაგინასებრთა, მაჯაღვერასებრთა და ჰორტენზიასებრთა ბოტანიკური ოჯახის წარმომადგენელი დეკორატიული მცენარეების გამრავლების და მოვლის წესები
✅ მონაწილეები მიეკუთვნებოდნენ ქვემოთმოცემულ სამიზნე კატეგორიას:
● ადგილობრივი ფერმერები
● საშუალო განათლების მქონე 35 წლამდე ახალგაზრდები – რომლებმაც ეკონომიკური სიდუხჭირის გამო ვერ შეძლეს უმაღლესი ან პროფესიული განათლების მიღება და მიეკუთვნებიან რომელიმე მოწყვლად კატეგორიას (სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფნი ან დაბალშემოსავლიანი ოჯახები, ყოფილი მიგრანტი, ყოფილი პატიმარი ან პრობაციონერი და ა.შ.)
● განათლების მიღმა მყოფი 35 წლამდე ახალგაზრდები – არასრული საშუალო განათლების მქონენი ან რომლებმაც მიატოვეს სკოლა საბაზო საფეხურზე;
● უმაღლესი განათლების მქონე 35 წლამდე სამუშაოს მაძიებელი ახალგაზრდები- დაბალშემოსავლიანი ოჯახის წევრი;
● ქალები – ეკონომიკური და სოციალური სირთულეების წინაშე მდგომნი (ასაკი შეუზღუდავია).
● მნიშვნელოვანი ყურადღება დაეთმობა ქალთა, იძულებით გადაადგილებულ პირთა და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა მონაწილეობას (ამ უკანასკნელის შემთხვევაში მოხდება მათი უნარებისა და შესაძლებლობების გათვალისწინება და თანხვედრის უზრუნველყოფა პროექტის ფარგლებში შეთავაზებულ სასწავლო და დასაქმების პროგრამებთან) სამიზნე ყველა რეგიონში.
‼ დაინტერესებულმა პირებმა უნდა შეავსონ განაცხადის ფორმა ქვემოთმოცემული ბმულის საშუალებით 2022 წლის 10 მაისის ჩათვლით ჩათვლით.
✅ განაცხადის ფორმა: https://bit.ly/3JITRCg
🔴 დამატებითი ინფორმაციის საჭიროების შემთხვევაში დაგვიკავშირდით:
🔴 პროექტი “პროფესიული განათლების სისტემების მოდერნიზაცია საქართველოს სოფლის მეურნეობის სფეროში ფაზა 2“ ხორციელდება ინოვაციებისა და ცვლილებების ინსტიტუტის და სოფლის მეურნეობის განვითარების ასოციაციის მიერ, საქართველოში გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და სამხრეთ კავკასიაში შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისის (SDC) დაფინანსებით.
🔴 „უნარები დასაქმებისა და თანამშრომლობისთვის – პერსპექტივები საქართველოს რეგიონებისთვის” (SECTORS) დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ და ახორციელებს ინოვაციებისა და ცვლილებეის ინსტიტუტი, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან, დემოკრატიის ინსტიტუტთან და ასოციაცია „ათინათთან“ პარტნიორობით.

• Short-term training course
🔴 Institute for Change and Innovation  within the framework of the project ” Modernization of Vocational Education Systems in the Field of Agriculture of Georgia Phase 2 ” funded by the United Nations Development Program (UNDP) in Georgia and the Swiss Cooperation Office in the South Caucasus (SDC) and the EU-funded project ” Skills for employment and Cooperation – Tailoring Opportunities for Regions of Georgia (SECTORs)”, announces the admission of candidates for the preparatory course ” Decorative gardening“. Candidates living in Guria can participate in the course.
🔴 Individuals involved in the short-term training course will undergo a 50-hour course of both theoretical and practical training. The course will be led by experts from the Agricultural Development Association (ADA).
✅ After completing the preparatory course, participants will have the following skills:
• Rules for propagation and care of plants belonging to the botanical family of cypress
• Basic methods of propagation and care of Juniperus L. and Thuja L.
Orchard (Taxus L.) and Podocarpus (Podocarpus L. Herit.) – Basic propagation and care methods
• Methods of care and propagation of ornamental plants belonging to the botanical family of beetles.
• Rules for propagation and care of plants belonging to the botanical family of barberry and laurel
• Modern agro-rules of vineyard cultivation, care and other formation
• Methods of maintenance and propagation of ornamental plants of the botanical family of tea and manna
• Rules for propagation and care of plants belonging to the botanical family of Shindisebs and Pshatis
Rules for propagation and care of ornamental plants, representative of the botanical family of honeysuckle
Rules for propagation and care of ornamental plants belonging to the Botanical family of conifers and olives
• Rules for propagation and care of ornamental plants, representative of the botanical family of noctaginaceae, magpies and hydrangeas
✅
Participants must belong to the following target category:
• Local farmers
• Young people under the age of 35 with secondary education – who have not been able to get higher or vocational education due to economic hardship and belong to any vulnerable category (low-income or low-income families, former migrants, former prisoners or probationers, etc.)
• Young people under the age of 35 beyond education – with incomplete secondary education or who have dropped out of school at the basic level;
• Young job seekers under the age of 35 with a higher education – a member of a low-income family;
• Women – facing economic and social difficulties (age is unlimited)
• Significant attention will be paid to the participation of women, IDPs and people with disabilities (in the latter case, their skills and abilities will be taken into account and matched with the training and employment programs offered under the project) in all target regions.
‼ Interested candidates should fill out the application form via the link below by May 10, 2022 inclusive.
✅ Application form: https://bit.ly/3JITRCg
🔴If you need more information, please contact us: Institute for Innovation and Change (former Guria Youth Resource Center)
E-mail: ici.info.02@gmail.com;
🔴“Modernization of Vocational Education Systems in the Field of Agriculture of Georgia Phase 2” is implemented by “Institute for Change and Innovation” and with the support of the United Nations Development Programs funded by Swiss Agency of Development and Cooperation (SDC).
🔴Project “Skills for employment and Cooperation – Tailoring Opportunities for Regions of Georgia (SECTORs)” is funded by European Union and implemented by The Institute for Change and Innovation in partnership with Georgian Farmers’ Association, Institute of Democracy, and Association “Atinati”.