განხორციელების პერიოდი: ივლისი 2015 – ოქტომბერი 2017
პარტნიორი: კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრი, სამოქალაქო განათლების პედაგოგთა ფორუმი და 10 რეგიონული პარტნიორი ორგანიზაცია, მათ შორის გურიის ახალგაზრდული რესურსცენტრი.
- სკოლებში სამოქალაქო განათლების სასწავლო პროგრამის გაუმჯობესება და მოსწავლეთა მიერ, სამოქალაქო განათლების გაკვეთილზე მიღებული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება;
- ახალგაზრდებში სამოქალაქო განათლების გაძლიერების გზით, სამოქალაქო საზოგადოების როლის გაზრდის ხელშეწყობა გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული მმართველობაში.
პროგრამის საქმიანობები მოიცავს:
- გურიის რეგიონის 25 სკოლასთან მუშაობას, რათა მოხდეს პედაგოგების, მოსწავლეებისა და საზოგადოების აქტიური ჩართვა სამოქალაქო განათლებისა და მიღებული ცოდნის პრაქტიკულად განხორციელების პროცესში.
- მასწავლებელთა გადამზადების განახლებული სასწავლო გეგმის შეთავაზება სამიზნე სკოლების სამოქალაქო განათლების პედაგოგებისათვის, რათა ხელი შეეწყოს სამოქალაქო განათლების სასწავო გეგმით გათვალისწინებული მიზნების მიღწევას 9-12 კლასებში. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა სამოქალაქო განათლების სასწავლო გეგმის მიზნების მიღწევას 9-10 კლასებში, სადაც სამოქალაქო განათლების სწავლება სავალდებულოა;
- დამხმარე სახელმძღვანელოების მიწოდება პედაგოგებისა და მოსწავლეებისათვის 25 სამიზნე სკოლაში;
- თანამშრომლობა სამოქალაქო განათლების პედაგოგთა ფორუმთან, რათა შემუშავდეს სამოქალაქო განათლების პედაგოგთათვის დამხმარე რესურსების მდგრადი სისტება იქნება ეს ინტერაქტიური ვებ-გვერდი, თანატოლთა განათლება კრიტიკული მეგობრის გზით, ღია გაკვეთილების ჩატარება, მასწავლებელტა ბლოგების, რეგიონალური სამოქალაქო განათლების ბიბლიოთეკების, მენტორისა და პედაგოგთა ყოველწლიური დაჯილდოვებით.
- აქტიურად ნერგავს სხვადასხვა მიდგომას, რათა ხელი შეეწყოს სამიზნე სკოლების მოსწავლეების მხრიდან სამოქალაქო განათლების გაკვეთილებზე მიღებული ცოდნის პრაქტიკულად გამოყენებას სკოლასა და თემში, ასევე უზრუნველყოფს მოსწავეთა მიერ მომზადებული პროექტების მცირე გრანტებით მხარდაჭერას
- სხვადასხვა ადგილობრივი, რეგიონალური და ეროვნული მასშტაბის ღონისძიებების მხარდაჭერა და ჩატარება, მათ შორის კონკურსები, ახალგაზრდული ფორუმები, მოხალისეობრივი აქციები, სოციალური მედიის ბანაკი და სხვა ის პროგრამები, რომლებიც ხელს უწყობენ ახალგაზრდების სამოქალაქო ჩართულობის გაძლიერებას.

Implementation period: 2015 July – 2017 October.
Partner: Center for Training and Consultancy (CTC), Civic Education Teachers’s Forum and 10 regional partner organizations, Guria Youth Resource Center is one of them.
PH works with a support of the Ministry of Education and Science of Georgia.
Program goals:
The purpose of Momavlis Taoba Program (MT) is to :
• promote greater civic engagement of young people;
• enhance civil society’s role in promoting transparent and accountable governance at the national and local levels by expanding and institutionalizing secondary school civics education curricula and practical applications;
• imrpove civic education training curricula at schools and promote greater  civic engagement of young people;
• enhance civil society’s role in promoting transparent and accountable governance at the national and local levels by expanding and institutionalizing secondary school civics education curricula and practical application.
Program activities that include:
• working with 25  schools across Guria  regions to engage teachers, students,  and communities as partners in civic education and practice;
• updating and delivering a modern teacher training course for civics teachers from project schools to assist them in better meeting civics curriculum goals for students grade 9-12, with particular emphasis on reaching curriculum goals for mandatory civic education in grades 9 and 10;
• delivering supplemental textbooks to teachers and students in the 25  treatment schools;
• working with the Civics Teachers Forum to provide a sustainable system of supportive resources to civics teachers through an interactive website, peer skills development using critical friends and open lesson approaches as well as teacher blogging, regional civics resource libraries, mentoring, and annual professional recognition awards;
• introducing varied approaches that encourage and support students from participating schools in applying their civics lessons into practice in their schools and communities, as well as mini-grant support for student-created projects;
• facilitating and supporting multiple local, regional and national activities including competitions, youth forums, volunteer opportunities, social media camps, and other programs that further stimulate and reward  civic engagement of youth.